Geuro­verlast vanuit de riool­wa­ter­zui­vering


Schrif­te­lijke vragen

9 december 2024

Schriftelijke vragen

Nijmegen, 9 december 2025,

Betreft: Geuroverlast vanuit rwzi Druten bij nieuwbouwproject Roodhekkenpas-West


Geacht college van dijkgraaf en heemraden,

Op 5 december 2024 viel in een artikel van Omroep Gelderland1 te lezen dat een aantal inwoners van de gemeente Druten, verenigd in het bewonerscomité Hertenweide-Roodhekkenpas, zich verzetten tegen het voornemen van de gemeente om nieuwbouwproject Roodhekkenpas-West te realiseren. Bij dit project zouden nieuwbouwwoningen worden gebouwd in een perceel aan de Heersweg en Roodhekkenpas. Het perceel ligt dicht bij een rioolwaterzuiveringsinstallatie van Waterschap Rivierenland. Het bewonerscomité is bezorgd dat de nieuwe bewoners geuroverlast zullen gaan ervaren.

Conform artikel 4.5 lid 1 van het reglement van orde voor het algemeen bestuur 2024, leg ik u de volgende vragen voor:

  1. Volgens geuronderzoek uitgevoerd in opdracht van de projectontwikkelaar2 valt de huidige geuroverlast vanuit de rwzi binnen de acceptabele grenswaarde. Onderschrijft u deze conclusie?

  2. Met de herziening van de Richtlijn Stedelijk Afvalwater wordt de zuiveringsopgave van het waterschap groter. Sommige rwzi’s zullen daarom aangepast moeten worden. Hoe waarschijnlijk is het dat rwzi Druten moet worden aangepast? Welk effect zou dit hebben op de geuremissies?

  3. De bevolking van Nederland groeit de komende decennia naar alle waarschijnlijkheid door. De huidige capaciteit van de rwzi Druten wordt al voor 92,2% benut3 . Hoe waarschijnlijk is het dat het aantal aangesloten huishoudens zodanig toeneemt dat ook de capaciteit van de rwzi moet worden vergroot? Welk effect zou dit hebben op de geuremissies?

  4. De geuroverlast bij een rwzi is groter bij hitte. Het klimaat verandert en de zomers worden warmer. Is te verwachten dat de geuroverlast als gevolg daarvan ook toeneemt in nabijgelegen woonwijken?

  5. Als deze woningbouw zou plaatsvinden, welk effect zou dat hebben op de mogelijkheid van het waterschap om de capaciteit van de rwzi op een later moment uit te breiden of aan te passen?

  6. In conclusie, is het in uw mening wenselijk dat er zo dicht bij deze rwzi nieuwbouwwoningen komen?

Ik zie de antwoorden op deze vragen graag tegemoet.

Met (dier)vriendelijke groet,

Paul van Gent

Partij voor de Dieren

------

[1] Omroep Gelderland (december 2024). Omwonenden boos om bouw woonwijk binnen ‘geurcirkel’ rioolwaterzuivering. https://www.gld.nl/nieuws/8241538/omwonenden-boos-om-bouw-woonwijk-binnen-geurcirkel-rioolwaterzuivering

[2] Buro Blauw (augustus 2022). Geurnotitie plangebied Heersweg-Roodhekkenpas. https://www.planviewer.nl/imro/files/NL.IMRO.0225.BPdruroodhekkenpas-2302/b_NL.IMRO.0225.BPdruroodhekkenpas-2302_tb5.pdf

[3] Waterschap Rivierenland (juni 2024). Jaaroverzicht Waterketen 2023. https://rivierenland.notubiz.nl/document/14468859/1/

Beantwoording

De antwoorden op deze vragen zijn hier te vinden.